Ќе се реновираат две куќи, во близина на море, Каварна

Kavarna, Бугарија – ID 6862
39,000 Евра
Површина 3000 m2
Достапно 3+кк
Море 5 000 m
Состојба Готово
Сезона Годишна сезона

Ви нудиме да купите две куќи за реконструкција по цена на земјиштето. Куќите се наоѓаат во селото Горун, на 4 км од градот Шабла и на околу 5 мин. возење од плажа. На плацот има две куќи за целосна реконструкција, едната со големина од 40м2 со гаража и другата со големина од 80м2 и достапна 3кк, делумно со подрум. На уредена парцела од 3000 м2 има струја и комунална вода, отпадот се постапува со септичка јама. Земјиштето е делумно оградено и има добар пристапен пат од две страни. Овде има голем потенцијал за сите одгледувачи на овошје и зеленчук или сточари и пчелари.

Горун е тивко село, на 4 км од градот Шабла и 13 км од градот Каварна. Тука живеат околу 80 постојани жители и неколку семејства на странци. Селото се наоѓа на главната рута кон Романија, така што патот е во многу добра состојба.

Шабла се наоѓа во близина на градот Каварна, 83 километри од Варна и 24 километри од бугарско-романската граница. Во Шабле живеат околу 4.200 жители.

Градот ги има сите граѓански погодности - училиште, градинка, продавници, ресторани.

Градот има некои од најубавите диви песочни плажи кои се протегаат од Шабла до романската граница. Познато е и по првото откриено нафтено поле во Бугарија.

Кејп Шабла е најисточната географска точка на Бугарија. На него стои и најстариот светилник на Балканот.

За љубителите на подводниот туризам ќе биде интересно што во морето околу Шабла има многу потонати поморски бродови, меѓу кои и подморници од Втората светска војна.

Исто така, постојат две заштитени подрачја во регионот Шабла:

Сместено веднаш на брегот, езерото Шабла е неверојатно место за планинари и љубители на риболов.

Недалеку од езерото се наоѓа Шабленска тузла. Тоа е лагунско езеро, чие дно е богато со водород сулфид кал кој се користи за терапија со кал.

Во близина се вистинските бисери на северниот брег, како што се Кејп Калиакра, Тјуленово, Балчик, Русалка, Болата, Топола и многу други. Многу странци живеат во Шабле и неговата околина, вклучително и неколку Чеси.

Градот Каварна е пристанишен град во Бугарија и се наоѓа на карпестиот брег во северниот дел на бугарското крајбрежје на Црното Море. Населението е околу 12.000. Каварна е позната како „рок престолнина на Бугарија“ бидејќи секое лето на една сцена собира светски познати рок бендови. Во историскиот музеј Каварна се сместени наоди од 5-6 век од нашата ера. Изложени се наоди од тракиските племиња населени во регионот, од животот на Словените и Бугарите. Има комплетни удобности, продавници, ресторани, училишта, градинки, кафулиња, болници. Градот може да се пофали со добро одржувана градска плажа. Во близина се вистинските бисери на северниот брег, како што се Кејп Калиакра, Тјуленово, Балчик, Русалка, Шабла, Болата, Топола и многу други. Многу странци живеат во Каварна и неговата околина, вклучувајќи и неколку Чеси. Во околината на Каварна има и карпи, од кои има навистина неверојатен поглед на Црното Море. Во близина има и голем број на лековити топли извори. Овде ќе најдете и бања со лековита кал, која има докажано влијание на мускулно-скелетниот систем.

број на спратови
1
Достапно
3+кк
Површина
3000 m2
Плац
3000 m2
Корисна површина
120 m2
Гаража
Да
Градежна површина
120 m2
Паркинг
Да
Продавница
5 km
Доктор
6 km
Кафетерија
5 km
Ресторант
2 km
Бар
5 km
Училиште/градинка
5 km

Ви се допаѓа оваа недвижност?

Не се двоумете да не исконтактирате

Ви се допаднала оваа недвижност, но се уште размислувате? Договорете со нас средба и заедно ќе ги разгледаме сите можности.

Bubenská 122/20
Praha 7 - Holešovice 170 00

Po-Pá: 8.00-17.00