Бајковитото одморалиште Пефкохори

25.10.2023

Пефкохори е скриен скапоцен камен на источниот полуостров Касандра во срцето на грчкиот регион Халкидики

Бајковитото одморалиште Пефкохори

Пефкохори е скриен скапоцен камен на источниот полуостров Касандра во срцето на грчкиот регион Халкидики, кој се протега по блескавиот брег на Егејското Море. За оние кои сакаат убав одмор и релаксација, Пефкохори ветува совршена комбинација на медитеранска клима, природна убавина и релаксиран начин на живот.

Шармот на плажите Пефкохори:

Пефкохори може да се пофали со некои од најубавите плажи во Грција со златен, ситен песок и кристално чиста вода. Со денови можете да уживате во медитеранското сонце, да пливате во топлото море или да шетате покрај брегот. Да имате имот во Пефкохори значи да ги имате овие прекрасни плажи како ваш двор.

Медитеранска клима и живот на отворено:

Грчката медитеранска клима е совршена за љубителите на сончеви денови и топлина. Сонцето сјае таму повеќе од 300 дена во годината. Пефкохори нуди идеална средина за живеење на отворено. Без разлика дали уживате во кафе во кафуле покрај море, вечерате на отворено или ја истражувате околната бујна природа, овој град е рај за оние кои го ценат активниот и сончев начин на живот.

Шармантната атмосфера на селото:

И покрај напливот на посетители во летните месеци, Пефкохори ја задржува својата живописна традиционална селска атмосфера. Градот е обложен со калдрмани улици, шармантни плоштади и голем број пријатни таверни каде што можете да уживате во автентичната грчка кујна.

Блиску до скриените скапоцени камења на Касандра:

Пефкохори служи како идеална основа за истражување на магичниот полуостров Касандра. Полуостровот е ризница на историја, култура и природни убавини, од живописното село Афитос до раздвижениот град Калитеа.

Инвестициски потенцијал:

Грција привлекува инвеститори во недвижнини од целиот свет и Пефкохори не е исклучок. Пазарот на недвижности во градот нуди разновидна палета на опции, од шармантни апартмани до луксузни вили на плажа. Како што расте популарноста на регионот, се очекува и зголемување на вредноста на недвижностите.

Релаксација и здравје:

Благодарение на мирното опкружување, Пефкохори е идеално место за релаксација и здравје. Без разлика дали сакате да вежбате јога покрај море, да се препуштите на спа третмани или едноставно да се опуштите во сопственото парче рај, Пефкохори нуди идеална средина за поздрав и посреќен начин на живот.