Сардинија

1.6.2023

Сардинија е прекрасен, идиличен остров кој е автономен регион на Италија.

Сардинија

Сардинија

 

Сардинија е прекрасен, идиличен остров кој е автономен регион на Италија. Сардинија е измиена од водите на Средоземното Море и се наоѓа во близина на Корзика и Тунис. Сардинија вклучува и помали острови како Капрева или Сан Пјетро.

Сардинија има разновиден терен, каде што можете да најдете сè, од плажи до планини. Највисоката точка, врвот Пунта Ла Мармора, е цели 1843 метри. Ова е примамливо за планинарите. На Сардинија можете да шетате во три национални паркови и десет регионални. Голем дел од природата на Сардинија е заштитена и дефинитивно вреди да се види овој зачуван пејзаж.

Бегство на плажа во Сардинија

Со кристално чисти тиркизни води и недопрени делови од песок, крајбрежјето на островот е идеално за љубителите на плажите. Коста Смералда, лоцирана на североисток, е позната по своите шармантни одморалишта, луксузни јахти и бели плажи. На југ се блескавите плажи на Чиа, познати по нивните златни песочни дини и вода слична на Карибите. За подалечно искуство, упатете се до Кала Голорице, изолиран залив на источниот брег до кој може да се стигне само пеш или со брод. Плажите на Сардинија се прекрасни и разновидни, задоволувајќи различни вкусови и преференции.

Што да се види?

Вистинскиот бисер на Сардинија е, меѓу другото, нејзиниот главен град Каљари, кој е населен уште од 2. милениум п.н.е.. Благодарение на ова, има многу споменици и места за откривање на Сардинија. Можете да прошетате низ најстариот кварт Марина и Кастедду и можете да ја видите неоготската зграда на градското собрание Palazzo Comunale или импресивната ренесансна црква С. Агостино. Вљубениците во археологијата можат да го посетат Националниот археолошки музеј. Може да се види и антички римски амфитеатар. Накратко, секој добива свој пат.

Клима и клима

Овој остров е идеален избор за секој кој ја сака медитеранската клима. Најдоброто време и шпицот на сезоната е од мај до октомври. Летните температури полека се зголемуваат, но во лето можат да бидат околу 30°.

Култура

Фестивали и прослави: Сардинија е позната по своите живи фестивали и прослави, кои играат централна улога во културното ткиво на островот. Еден од најпознатите фестивали е „Sagra di Sant'Efisio“, кој се одржува секој мај во Каљари, за време на кој локалното население се облекува во традиционални носии и шета низ улиците во чест на заштитникот на островот. Други важни фестивали вклучуваат „Сартиља“ во Ористан, каде што се одржува средновековно трчање и „Кавалката Сарда“ во Сасари, каде се изведуваат традиционални носии, музика и коњички натпревари.

 

Музика и танц: Традиционалната сардинска музика и танц се карактеристични и често се изведуваат за време на прослави и специјални прилики. „Канто а теноре“ е уникатна форма на полифоно пеење признаена од УНЕСКО како нематеријално културно наследство. Хипнотизирачкиот звук на хармонијата на четири вокални делови е доказ за музичкото наследство на островот. Популарни се и народните танци како „Ballu Tundu“ и „S'ardia“, кои се карактеризираат со енергични движења и шарени носии.

 

Кулинарни специјалитети:

Не можете без кулинарски специјалитети во Сардинија. Кујната на островот е под влијание на различни влијанија и комбинира италијански, шпански и северноафрикански вкусови. Љубителите на морска храна ќе уживаат во изобилството на свежа риба и школки. Пробајте и традиционални тестенини од Сардинија, како што се malloreddus и culurgiones, често во комбинација со ароматични сосови и локални сирења како што е пекорино. И не заборавајте да ги пробате познатите вина од Сардинија, особено робусното црвено и освежувачко бело Vermentino.